Fakulta elektrotechnická
Vzděláváme technické specialisty a specialistky, spolupracujeme s místními firmami a podporujeme technické vzdělávání již od základních a středních škol. Jsme FEL ZČU.
Jak ovlivňujeme město a region?
- Vzděláváme budoucí kvalifikované odborníky a odbornice v oblasti elektrotechniky a souvisejících oborů a připravujeme je pro kariéru na národním i mezinárodním trhu práce.
- Aktivně spolupracujeme s významnými průmyslovými hráči na poli výzkumu, vývoje i vzdělávání a podporujeme tak ekonomický růst regionu.
- Systematicky podporujeme partnerskou spolupráci se středními školami a gymnázii, popularizujeme technické vzdělávání a význam technických oborů pro společnost.
Kam směřujeme?
- Tvoříme studijní programy tak, aby reflektovaly požadavky společnosti a připravovaly naše absolventy a absolventky na budoucí úspěšnou kariéru a uplatnění na trhu práce či realizaci vlastních nápadů.
- Hlásíme se k otevřenému a rovnému přístupu ke vzdělávání a tvůrčí činnosti s cílem eliminovat kulturní, sociální a jiné bariéry, které znemožňují určitým skupinám zvýšit svoji vzdělanost navzdory kvalitním studijním a výzkumným předpokladům.
- Jsme vnímání jako nedílná součást regionu, pracujeme a podílíme se na národních i mezinárodních projektech, jsme vyhledávaným partnerem institucí národního i mezinárodního významu, s nimiž společně realizujeme výzkum s prokazatelnými dopady do praxe a další aktivity přispívající k udržitelnému rozvoji společnosti.
Naši absolventi
Veronika Lukavská
Václav Langheinrich
Martin Brůha
Věděli jste, že…
Naši studující i zaměstnaní mohou navštívit přes 70 partnerských univerzit a institucí po celém světě?
FEL ZČU má významný dopad na město Plzeň a celý Plzeňský kraj
- Prostřednictvím vzdělávání technických specialistů a specialistek, spolupráce s místními firmami a podporou technického vzdělávání již od základních a středních škol v regionu jsme jeho neoddělitelnou součástí.
- Jako významné centrum know-how a inovací posilujeme konkurenceschopnost regionu a přispíváme k jeho udržitelnému rozvoji.
- Fakulta produkuje vysoce kvalifikované a na trhu práce žádané absolventy a absolventky, kteří se stávají motorem inovací a technologického rozvoje regionu.
Věděli jste, že…
Aktivně podporujeme technické vzdělávání již na středoškolské úrovni a tím inspirujeme mladé lidi k zájmu o technické obory pro jejich budoucí úspěšnou kariéru?
Děláme excelentní vědu
- RICE – Research and Innovation Centre for Electrical Engineering je vlastním výzkumným centrem Fakulty elektrotechnické a její nedílnou součástí a výzkumnou značkou. Zajišťujeme kompletní výzkumný řetězec od základního (teoretického) výzkumu po vývoj funkčních vzorků a prototypů a jejich kompletního testování.
- Disponujeme unikátní výzkumnou infrastrukturou, jako je např. halová laboratoř vysokonapěťové výkonové elektroniky a dopravní technologie pro testování dopravních prostředků a zařízení až do 31 kV a 4 MW.
- Pro spolupráci s klíčovými průmyslovými partnery nabízíme využití speciálních laboratoří pro výzkum materiálů a technologií včetně tzv. „čistých prostor“, mikroskopické laboratoře, EMC, laboratoře rentgenové diagnostiky, akustické laboratoře a další.
RICE – Research and Innovation Centre for Electrical Enginering
- Více než 200 výzkumných pracovníků a pracovnic.
- Založeno v roce 2010.
- Ročně řešeno přes 120 projektů a zakázek smluvního výzkumu.
- Průměrný roční obrat cca 9 mil. eur.
Věděli jste, že…
Každoročně pořádáme letní školu JuniorFEL pro druhý stupeň základních škol? Hravou a srozumitelnou formou ukazujeme, že technika není ani složitá ani nuda, a tím podporujeme zájem o studium techniky již od raného věku.
Historie FEL
- 1949 – Založení Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni (VŠSE) jako součást Českého vysokého učení technického v Praze. Výuka probíhá v centru města.
- 1950 – Vysoká škola strojní a elektrotechnická v Plzni se stává samostatnou fakultou ČVUT.
- 1953 – VŠSE získává nezávislé postavení vysoké školy v čele s rektorem. V této době je její součástí pouze jediná elektrotechnická fakulta s názvem „Katedra elektrotechnických nauk.“
- 1960 – Vzniká Fakulta elektrotechnická (současně s Fakultou strojní) v rámci VŠSE v Plzni, přibyly nové obory zaměřené na elektroenergetiku, elektroniku a počítače.
- 1991 – Vzniká Západočeská univerzita v Plzni.
- 2004 – Otevření a zahájení výuky v nové budově Fakulty elektrotechnické v kampusu na Borských polích.
- 2016 – Slavnostní otevření nového výzkumného centra RICE.