Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara
To je synergie mezi zdánlivě vzdálenými oblastmi: mezi uměním, designem a vědou, mezi historií a budoucností, mezi tradicí a aktuálními výzvami, mezi unikátní tvorbou a masovou produkcí, mezi lokálním a globálním.
Jak ovlivňujeme město a region?
- Využíváme lokální kulturněhistorický kontext jak v rámci aktuální tvorby, tak ve vytváření strategických zahraničních partnerství.
- Pozitivně formujeme sociokulturní prostředí města i regionu, přinášíme vizuální kvalitu, inovativní řešení, otevíráme dialog a podporujeme komunity.
- Spolupracujeme s širokým spektrem subjektů na reálných zakázkách, čímž kultivujeme nejen veřejný, ale i privátní sektor.
- Do regionu přivádíme významné umělce a umělkyně i další odborníky, stejně jako nadějné studující z celé republiky i zahraničí.
Kam směřujeme?
- Rozšiřujeme okruh spolupracujících osobností z praxe i teorie, z republiky i zahraničí.
- Upevňujeme svoji pozici na české i mezinárodní scéně. Orientujeme se na Evropu a světové společenství.
- Usilujeme o excelenci v tvorbě srovnatelnou v mezinárodním měřítku.
- Budujeme pestré a kultivované prostředí, kde estetické a morální hodnoty tvoří jeden celek.
Co jste možná nevěděli o naší fakultě
Jen 10 tramvajových zastávek dělí naši Galerii Ladislava Sutnara v centru Plzně a galerii Inkubátor v budově Sutnarky. Pro prezentaci autorských prací studujících slouží výstavní prostor GAFA v kreativní zóně DEPO2015 a další místa. Vedle toho pravidelně pořádáme výstavy ve spolupráci s jinými subjekty.
V červenci 2023 proběhl už 52. týden letní školy, tedy celý pomyslný rok řady paralelních kurzů ArtCampu, kterých se účastní široká veřejnost z Plzeňska, České republiky, Evropy i zámoří. Za 17 ročníků jsme zrealizovali 495 kurzů pro 5346 zájemců.
Jan Dienstbier
Čím vynikáme
- Profilací tvůrčích aktivit směrem k interdisciplinárním projektům, které přirozeně propojujeme s různými vědními obory, zejména v oblasti technických, přírodních a sociálních věd. Klíčovými výzkumnými tématy jsou mobilita a udržitelný design.
- Jedinečnou koncentrací umělců a umělkyň z řady oborů a míst republiky, kteří v tvůrčím dialogu formují mladou generaci.
- Výstupy umělecké tvůrčí činnosti, které jsou pozitivně hodnoceny odborníky doma i v zahraničí, a zároveň srozumitelné laické veřejnosti.
Věděli jste, že…
V soutěži za nejlepší světový komiks Japan International Manga Award 2021 získala bronz publikace IOGI od studujících ateliéru Mediální ilustrace pod vedením Václava Šlajcha? Diplomy a děkovné dopisy přijel oceněným předat velvyslanec Japonska, JE Hideo Suzuki.
Předání cen od velvyslance japonska
Umělecká tvůrčí činnost
V soutěži Silent Book Contest 2022 určené originálnímu ilustrovanému a dosud nepublikovanému knižnímu projektu, který byl vytvořen a realizován výhradně vyprávěním prostřednictvím ilustrací, obsadila studentka ateliéru Komiks a ilustrace pro děti Kateřina Illnerová s knihou Lost in Porcelaind 1. místo, vyhlášené v květnu 2022 na Salone Internazionale del Libro v Turíně.
S redesignem Alfy Romeo obsadil Jonáš Jagerčík v soutěži DTM Evoluzione 2022 v Janově celkové druhé místo a první mezi studenty; součástí výstavy byly i modely dalších studentů ateliéru Průmyslového designu, Ondřeje Adamce a Bao Quoc Trana.
Absolventka Martina Havlová získala na Festivalu OFF Bratislava Cenu ON Award 2022 za fotografickou knihu Můj kabát zachytil se do ostružiní.
V soutěži Ro Guiltlessplastic, Milán 2022 získali 1. místo naši absolventi Eliška Knotková, Marie Nina Václavková a Filip Mirbauer za kolekci sedaček do veřejného prostoru.
V soutěži A well-designed book – let’s start with children 2023 získala 3. místo naše absolventka Serafima Kosikava, čestné uznání poroty si ze soutěže odnesly studentky Barbora Burianová a Klára Pavlovcová.
Ondrej Adamec obsadil se svou Blatto Buggy třetí příčku v soutěži ENVO Next Move 2023.
V soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2022 byla Uyanga Undarmaa oceněna druhým místem za knihu Ode to Metamorphosis, Kamila Tučková obsadila třetí příčku díky písmovým vzorníkům Quin.
V rámci Národní ceny za studentský design 2022 získala Kateřina Puncmannová cenu GRAND, Marto Kelbl Cenu nakladatelského domu Albatros Media a Karolína Pucholtová Cenu Exit Design.
Marcela Vostřelová
Kulturněhistorický kontext
- Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara rozvíjí odkaz dvou významných plzeňských rodáků – Ladislava Sutnara a Jiřího Trnky.
- Naše práce je zacílena zároveň na obnovu a zatraktivnění kulturních a historických památek jako v případě zámku Valeč, premonstrátského kláštera v Teplé nebo kláštera v Chotěšově.
CENA LADISLAVA SUTNARA
Otevíráme dialog a podporujeme komunity
- Fakulta spolupracuje s řadou subjektů a komunit, jako je Západočeská galerie v Plzni, Galerie města Plzně, Západočeské muzeum v Plzni, Plzeňská filharmonie, Český rozhlas Plzeň, Biskupství plzeňské nebo Židovská obec Plzeň.
Sutnarka pro Ukrajinu
- Iniciativa studentů a pracovníků Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara připravila v roce 2022 na podporu lidí zasažených válečným konfliktem na Ukrajině benefiční prodejní výstavu v prostorách Moving Station a fakulty samotné.
- Jednotlivé ateliéry (jejich vedoucí, asistenti a studenti) zároveň pořádaly každý týden workshopy pro děti uprchlíků z plzeňského integračního centra Most. Na projekt fakulta navázala i v roce 2023.
Rozšiřujeme okruh spolupracujících osobností
Jen v posledních dvou letech navštívily Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara následující osobnosti z Evropy a zámoří:
Eitan Bartal
- Izrael: přednáška, výstava.
Alain Le Quernec
- Francie: workshop.
Noah Becker
- USA: přednáška v rámci Shapes: Venus, rezidence, výstava.
v rámci hybridní konference Shapes: Venus
- Daniel Huber, Rakousko: přednáška.
- Ľuba Wehlend, Slovensko: přednáška.
- Steven Heller, USA: online přednáška.
- Caitlin Condell, USA: online přednáška.
- Cynthia Trope, USA: online přednáška.
Pekka Loiri
- Finsko: výuka na ArtCampu, výstava.
rezidence a výstava v Galerii Ladislava Sutnara
- Kateryna Tsyhykalo, Mariia Ralemska, Alyona Tokovenko: Ukrajina.
Akira Yanagiha
- Japonsko / Francie: přednáška a workshop (ateliér Mediální ilustrace).
v rámci Jiří Trnka International Symposium
- Iku Dekune, Japonsko: laureátka Ceny Jiřího Trnky, přednáška a workshopy.
- André Letria, Portugalsko: laureát Ceny Jiřího Trnky, přednáška a workshopy.
- Viera Anoškinová za Bienále ilustrací Bratislava – laureáta Ceny Jiřího Trnky: přednáška.
- Fanuel Hanán Díáz, Kolumbie: přednáška a workshopy.
- Emese Révész, Maďarsko: přednáška.
v rámci udílení Ceny Ladislava Sutnara
- Stuart Haygarth, Velká Británie: laureát Ceny Ladislava Sutnara, přednáška.
- Jens Lutz za ZKM Karlsruhe – laureáta Ceny Ladislava Sutnara: přednáška.
- Andreas Muehlenberend za Bauhaus-Universität, Weimar – laureáta Ceny Ladislava Sutnara: přednáška.
v rámci Mezinárodního fotografického sympozia Boundaries
- Thomas Greenough, Skotsko: přednáška a workshop.
- Michael Mersinis, Řecko / Skotsko: přednáška a workshop.
- Peter Pflügler, Rakousko / Nizozemsko: přednáška a workshop.
- Mariia Ralemska, Ukrajina: přednáška a workshop.
- Ross Sawyers, USA: přednáška a workshop.
- Stefan Vanthuyne, Belgie: přednáška a workshop.
- Oxiea Villamonte, USA / Nizozemsko: přednáška a workshop.
V RÁMCI LETNÍ ŠKOLY ArtCamp
- Kristýna Španihelová, Slovensko.
- Shizu Ara, Japonsko.
- Ryszard Kajzer, Polsko.
- Bart Van Dijck, Belgie.